Šestý rok (2018)

 
říjen 2018
Stále k nám chodí hodně návštěv na muchlání štěnátek, která ještě neodjela. Štěňátka jsou roztomilá. Koncem října je přešlo vývojové období zvýšeného strachu a zase naplno průzkumničí. také osatní kanaánci si návštěv užívají. Je hodně zajímavé se dívat koho přijmou dříve, koho poozději a na koho si dávají pozor po celou dobu návštěvy.
 
S Brurou jsem byla několikrát na tréninku. Nejsem si jistá, zda to někam povede. Přece jen její chuť pracovat je nižší, než jsem zvyklá od border kolií. A nejsem si jistá, zda budu mít dost trpělivosti. Ale je nádherné s ní chodit v přírodě. Ona, Orfi a Dinadin - to je moje trojka. Chodíme spolu velice často a můžeme chodit na vodítku (netahají) i bez vodítek a je to taková příjemná pohoda. 
 
 
 
 
Sangie přestala definitivně kojit. Ale ještě se jí od štěňátek nechce. Chtěla jsem ji vzít na velkou procházku, ale začala v autě plakat. Zato Noked chodí taky moc rád.
 
září 2018 - návštěvy 
Na štěňátka se jezdí dívat jejich budoucí majitelé, ale také majitelé starších psů z naší CHS. 
 
od července - s Brurou trénujeme vyhledávání kadaveru zvířat s Klárou Hlubockou
 
19.9.2018 - Bahat se vrátila do naší CHS
Více o ní a o tomto novém, neplánovaném dobrodružství, které nakonec není tak těžké ZDE
 
 
10.8.2018 C vrh
Narodila se nám štěňátka. C vrh. Jeden kluk a čtyři holčičky. Jsou zase jiní a krásní. Máme z nich radost a poznáváme je. Každý
 
28.4.2018
Čtyři fenky (2 z prvního vrhu a 2 z druhého vrhu) se včera účastnily bonitace Klubu chovatelů málopočetných plemen. Adaja Levana, Atara Orli, Bashe a Brura  byly bez problémů uchovněny a mohou být zařazeny. Máme z toho velkou radost. Je to úspěch naší chovatelské stanice i výsledek  práce s "našimi" majiteli. Všem jim děkujeme, že do toho šli. 
 
Brura byla opravdu úžasná. Všechno ošahávání, kontrolu zubů a zkoušení povahy panem rozhodčím Hořákem na bonitaci zvládla bez větších problémů. Ani jsem nepotřebovala další osobu na držení. Zvlášť jsem ráda, že Brura ani jednou nezavrčela a ani nešla do velkého stresu. Jen trochu laškovně uhýbala. Ani při výstavě Brura ani jednou nezavrčela na lidi ani psy. Pan rozhodčí říkal, že je "praštěná", ale pro mne to je "moje zlatíčko"! Jsem na ni tak pyšná! Noked byl taky hrdinou. Musel cca 3/4 hodiny čekat před kruhem než se vyřeší problém, který vznikl v Akitách (proto pak přišlo to nečekané zrychlení). Kolem něj chodili lidi, psi. Ani on ani jednou nezavrčel a snášel komplikace velmi důstojně. 
 
Za odměnu jsme šli do jarem provoněného lesa.
 
 
14.4.2018
Sangie zase napadla Nokeda. Měla naštěstí náhubek, takže ho tentokrát nekousla. Ach jo. Je to potvůrka bláznivá. Zase jsem nepřišla na to, proč. Prostě bez náhubku s ostatními psy nemůže. Dlouho je to dobré, hraje si s nimi, a pak najednou ra je rvačka.
 
14.4. 2018 Procházka v Kochánkách
Asi hodinu jsme se procházeli v lese u obce Kochánky. Brura pobíhala navolno a moc si to užila. Vlastně jsem to ještě pořádně nezaznamenala, ale před několika měsíci začala Brura sama a ochotně na první povel skákat do auta. Dnes také skočila do auta a těšila se na cestu a výlet. Je to moc prima. Ještě nedávno to bylo tak, že když jsme se chystali na výlet, tak borderky a Orfi skákali do auta a kanaánci utíkali každý do svého kotce. A najednou to je pryč. I Sangie často skáče do auta sama a s chutí. Jen Noked ještě pořád brzdí. Třeba i jemu jednou dojde, že cesta autem = skvělý výlet.    
 
12.4.2018 Koupání nade vše

Začaly teplé dny. Postavila jsem na zahradu velkém umyvadlo, které jsem psům vloni koupila. Noked si ho skutečně užívá. Blažené chvilky, přivírá oči. Ale nejen on. I Brura se tam umí stočit stejně.

 
8.4.2018 Noked a Brura v zápřahu
Dnes jsem byla běhat. Orfi s Dinadin a já jsme uběhly cca 10 km (celkově to bylo přes 13, ale nedalo se běžet pořád). Pak jsem Orfi a Dinadin vykrokovala a dala domů a vzala jsem na procházku Nokeda a Bruru. Pro snadnější manipulaci jsem si je taky zapřáhla do postrojů. Myslela jsem, že se jen projdeme. Ale oni chtěli běžet. A skutečně táhli dobře. Ne jako dřív, kdy jeden táhl a druhý se začuchával. Hezky plec na pleci.
 
 

30.3. 2018 Výprava za sněženkami

Na soutoku Vltavy a Labe je takové kouzelné místo. Jezdíme tam skoro každý rok. Děti letos nechtěli, tak jen s Toníkem a se psy. Brura tam byla poprvé.  


 
 
29.3.2018 Brura trénuje na výstavu
Dnes jsme byly s Brurou na cvičáku a na různé figurantay jsme trénovaly ukazování zubů. Trénujeme s Brurou vlastně velmi často. Chodíme na nádraží. Běháme v Klánovicích kolem dětského hřiště. Ukazujeme zuby každé návštěvě. Zvyšujeme odolnost při používání metru a tyče. Je to pro ni těžké. Ale nikdy nešla do agrese. Spíš chce utíkat. Ale po tréninku je vidět, že se její psychická odolnost (mírně) zlepšuje.
 
 
18.3.2018 Procházka s Tarou
Dnes jsme ses Nokedem a Brurou dvě hodinky procházeli v mrazivém počasí Klánovickým lesem. Z Tarušky a její paničky jsem měla velkou radost - jsou spolu báječně sehrané a souzní spolu. Je to rok, co jsem udělala těžké rozhodnutí, že Tarušce najdu novou rodinu. A dnes jsem za to ráda. Nenarodila se pro mne. Brura naopak ano. Tara a Brura se spolu dost proběhly i bez vodítka. Nokeda jsem raději nepouštěla (obavy z ostatních psů). Tolik srnek jako dneska jsem tam nikdy nepotkala. 
Sangie zůstala doma a páníček ji rozmazloval
 
9.3.2018 procházka s Adomem
Dnes jsme vyjeli s Nokedem, Sangie, Brurou a Dinadin za Adomem k Chrudimi a společně s jeho trenérem jsme se asi 3 h procházeli místními lesy. Brura a Dinadin běhaly celou dobu na volno. Osttaní jsme měli raději na vodítku. Kluci na sebe dost nevraživě koukali. Hlavně Noked byl hodně naštvaný. Adom ho nerespektoval tak, jak si představoval.
 
 
únor 
26.2.2018 Brura líná, ale strašně
 
cca 5.2.2018
Když jsem šla s Brurou na obvyklou procházku. Potkali jsme naši kamarádku borderku ze sousedství. Borderka (vykastrovaná fena) Bruru napadla. Vůbec nevím proč. Brura se bránila a přeprala ji. Nekousla ji, jen ji s hrozným řevem nahrabala pod sebe. Strašně jsem se lekla a Bruru jsem pořádně seřvala a taky praštila. Pak mi to bylo líto. Vlastně si to ta borderka docela zasloužila a Brura jí nic neudělala. Mohla ji pokousat, ale ona ji jen povalila. Ještě nikdy nikdo Bruru takhle nevyprovokoval. Nikdy se nezapojila do rvačky. Jsem zvědavá, jaké to bude mít následky. Tak mne to mrzí. 
 
19.1.2018
Dnes jsem celý den zkoušela. Po návratu jsem venčila všech svých 5 psů. Nejprve Orfi s Dinulkou. Pak Sangie samotnou. A nakonec, již za tmy, Nokeda S Brurou. K poslednímu venčení se přidala i má sousedka s border kolií. Hádejte, kdo z těch tří utekl za zvěří? Border kolie! Brura je miloušek a Noked taky.
 
leden 2016 
Náš soused - myslivec - nám pro psy přinesl kůži a hlavu ze srnce. Kupodivu ji nikdo nesežral ani nežužlal. Brura si ji přivlastnila a zahrabala ji do slámy v kotci. Od té doby ji chodí pravidelně na několik hodin denně "hlídat". Začala si vynucovat pobyt v kotci a nechce být s námi doma. Zatím hlídá jen, když je kotec zavřený. To se vrhá na dveře a dělá "zlého psa". Když je kotec otevřený, tak nehlídá. Asi jí to brzo vyhodím, protože se mi zdá, že jí to kazí povahu. Nebo jí to dává prostor se realizovat? A být šťastná?
 
18.1.2018
Vyměnila jsem si mnoho zkušeností s Ritou Zimerman a s Moskevák Máša
16.1.2018 rtg Brura
Dnes jsme s Brurou absolvovali cestu do Prahy a narkózu a rtg kloubů. Pan doktor měl nějakou náročnou operaci, a tak jsme dostali na řadu až 15 min po té, co jsme měli (u lidského lékaře normálka, tady se omlouvali). Brura v čekárně zažila šok ze setkání s obrovským vlkodavem. Ale ustála to a chovala se cekem  slušně, jen si pod vousy občas zabručela.  RTG dopadly dobře, i když to nejsou samé nuly (jedna jednička). Konkrétně HD A/B a DKL 0/0. Tak to je úspěšně za námi. Foto z čekárny
 
 
15.1.2018 
Na dnešní procházku s kanaánci, Tondou a Bessi jsem vzala zase foťák. Není úplně jednoduché ovládat tři kanaánce a ještě fotit.  Nejlepší jsou ze začátku, kdy mi je Toník podržel. Pak už byli moc rozlítaní a někteří (ano, Bruro) i špinaví. Než se vybila baterka, tak jsem pár fotek udělala. Musím se pochlubit, že už máme hezky nacvičené chodit na procházky se všemi třemi kanaánci najednou. Naučila jsem je na vodítku netahat a jít přiměřeným tempem. Když beru všechny tři, Sangie raději dávám náhubek, aby se nesnažila Nokeda nebo Bruru zase vychovávat. Neumím si představit takovou její výchovnou lekci, když bych držela všechny tři na vodítku. Tak pro jistotu. Lepší než kdyby musela zůstávat doma. Zatím ale na ně (na všech takových procházkách) moc hodná. Dnes proto šla část procházky i bez náhubku. Noked i Brura se hezky proběhli i bez vodítka. Užili se lesa. Neutíkali, nelovili, hezky se nás drželi. A skoro vždy přišli na první zavolání. No někdy až na druhé... hlavně, když mi došlo maso, tak se rychlost jejich běhu na zavolání dost snížila. Bessinka si s Brurou hezky pohrála. Brura se vyválela v blátě (jako vždy). Noked tentokrát přišel z procházky čistý. A neomylně zamířil do domu, ne do kotce. Asi tuší, že bude mrznout, tak nás poctil svou přítomností. On si trochu pozoruhodně rozhoduje, kde bude. Naposledy chtěl do domu na Silvestra.
 
 
 
 
 
6.1.2018
Dnes jsem měla kvůli návštěvám u štěňátek borderek napilno. Kanaánce jsem tedy venčila všechny najednou. Brura a Noked jsou již spolu dobře sehraní. Sangie se prostě jen přidala. Sice s náhubkem pro jistotu, ale neměla tendenci se do nich pouštět. Noked i Brura se proběhli i na volno. Sangie raději ne. Před Nokedem vyletěl bažant. A Noked se vrátil na zavolání! Mám z něj radost.
Na fotce je Brura s pejskem border kolie Faladou (ale asi už větším).
1.1. 2018
Je to neuvěřitelné, ale začínám svůj šestý rok s kanaánskými psy! Jsou neuvěřitelní. Jsou se mnou zpříznění. Někdy mne trochu potrápili. Hodně mne toho naučili. A dali mi fůru radosti. Jsem ráda, že je všechny tři mám.
 
Jinak sousedi si hráli o silvetrovské noci na válku, což donutilo Nokeda spinkat v posteli.