Standart a charakteristika plemene

 

Kanaánský pes je skutečně zajímavý. (Alespoň já jsem jím uchvácená řadu let. Snila jsem o něm, ale nikdy mne nenapadlo, že se tento sen může stát někdy v mém životě skutečností... a nyní mám Sangie!)

Je to plemeno uznané FCI (od roku 1966) a zároveň stále žijící v divokých smečkách. V současné době je to plemeno psa, které je domestikované a zároveň volně žijící v přírodě. Takových je velice málo.

Návštěvníci Izraele, když mají dost štěstí a odhodlání, mohou divoké toulavé párijské psy vidět! Kanaánští psi žijí totiž dosud svobodně či ve více méně svobodném soužití s Beduíny v nezastavěných oblastech v dnešním státě Izrael, dříve v oblasti Kanaán, podle které také dostali jméno. (Je to neuvěřitelné, že jeden zároveň v mém obýváku sedí v pozici, kterou odměňuji, a trpělivě čeká na pamlsek).

I dnes je dovoleno psy s průkazem původu krýt (samozřejmě vybranými) divokými psy z této oblasti! Zde si můžete prohlédnou fotografie z expedice za novou krví chovatelky Myrny Shiboleth z roku 2007. Je tam vidět i odchycené a posléze do chovu zařazené štěně Kanaánského psa (https://www.netivhaayitcollies.com/shaarhagai-canaandogs/id102.html) - štěně dostalo jméno Tzuk a shodou okolností je to dědeček z matčiny strany našeho psa Nokeda.

A zde je standard plemene https://www.netivhaayitcollies.com/shaarhagai-canaandogs/id10.html. Ve standardu je celkem vše potřebné. Zde chci vyzdvihnout jen jejich zdraví, nenáročnost, schopnost odolávat klimatickým výkyvům, lásku a citlivost k dětem a zachování psí přirozené komunikace.