Výpravy za novou krví

 

 

Chovatelka M. Shiboleth pořádala opakovaně výpravy za „novou krví“ do různých oblastí výskystu Kanaánského psa. Dělo se tak několika způsoby: pořízením dospělého psa z pouště, pořízením štěněte z pouště, nakrytí háravé feny s PP psem z pouště.

V roce 2001 byl od Beduínů získán fenomenální dvouletý krémový pes Bayud (později oficiálně nazván Bayud Bedoui me Tel Arad), který se po té, co se stal otcem mnoha vrhů v Izraeli, přestěhoval do Francie a posléze do Itálie (Shiboleth, 2007), kde v roce 2011 zemřel na rakovinu (Minto, 2011). Většina evropských kanaánských psů ho má v rodokmenu. Dokonce se dělal imbreeding po Badyudovi (např. Sangiina matka Chanyah je štěnětem z imbreedingového spojení po Badyudovi viz její rodokmen). Vrhy A a B Storytelling jsou liniovou plemenitbou po něm. 

V roce 2007 bylo nalezeno štěně Kanaánského psa z izolované oblasti v Jordánsku, po splnění náležitostí byl pes zařazen do chovu pod jménem Tsuk Al Kashha (Shiboleth, 2007). Je to dědeček našeho Nokeda. Jsem pyšná na to, že právě náš chov (vrh B) nese krev tohoto vzácného předka. Tím, že jsem do České republiky importovala Nokeda, se zde narodila Tsukova pravnoučata! 

V roce 2015 jsem byla u toho, když Myrna přivezla z pouště štěně Dardar. Tuto fenku si vzala dcera Myrny a nakonec ji nechala vykastrovat z důvodu stěhování do města. 

Oba způsoby mají svá úskalí (Shiboleth, webové stránky). Beduíni neradi dávají dospělé psy a u štěňat není nikdy předem zaručeno, že budou vykazovat požadované fenotypové rysy. 

Myrna Shibolet zkusila i třetí cestu: dovezla hárající chovnou fenu Havu (Lahava me Shaar Hagai) za fenotypově vyhovujícím divokým psem. Z tohoto spojení se narodilo 5 štěňat (psů), čtyři z nich byli exportováni do různých zemí, jeden z nich (Yitzar) zůstal v chovatelské stanici Shar hagar (Shibolet, webové stránky). Dochovu nbakonec zařazeb nebyl. 

V každém případě je rozšiřování genofondu registrovaného chovu Kanáánského psa náročné. A v současnosti se mu nikdo nevěnuje, protože Myrna Shiboleth se i se svými psy přestěhovala do Itálie.