Zdraví

"Kanaánští psi jsou obvykle zdraví a bez problémů." To je věta, kterou jsem slyšela, když jsem si kupovala Sangie. Ale jak už to bývá, někdy je optimismus založený na nedostatku informací.

Statistický přehled nemocí u Kanaánského psa zde

 

13.10.2013 zveřejnila Laurence Ariès výsledky zdravotních testů svých Kanaánců a ... 

"This year, I've decided that I was testing all my dogs :
Canaan dogs for DM ... The results are what I thought might be :
- Tzuk (dědeček Nokeda) is not a carrier,
- 3 of my girls are at risk (Chefa, Caril, and Galah).
- all the others - Dobka, Kavah, Elisha, Hetty, Cheruta, Feytah - are carrier but will never develop it. I can then breed them to Tzuk.
I miss Gina who has just been done as she lives with the daughter of a friend.
Luckily Tzuk has come here... I will now have to look for another dog who is not a carrier, so I can improve the health of my dogs ..."

 

DM = degenerativní myelopatie. Degenerativní myelopatie je onemocnění míchy, které se začíná projevovat až u starších psů (po 8 roce věku). Zpočátku se projevuje jako artróza nebo artritida či DKK, ale postižení mohou být i psi vyšetření s 0/0 (HD A). První příznaky jsou: netypické nesení ocasu, poruchy rovnováhy, nerovnoměrně opotřebované drápky. Posléze se přidává atrofie svalstva zadních končetin, inkontinence.

Nemoc postihuje německé ovčáky, československé vlčáky a Saarloosovi vlčáky.  DM lze dnes testovat geneticky v laboratoři v Německu.

---

Náš pes Noked je DNA DM N/N (normal, není carrier) po rodičích.