Narození štěňátek 7.7.2016

 
Přijela jsem v 8 h domů ze Spáleniště. Spala jsem krátce cestou v autě. Sangie měla velkou radost, že mne vidí, vítala mne radostně. Zakrátko začala pofňukávat a zdála se mi mírně nervozní. Očividni si začala hledat místo na porod a dost ji naštvalo, že jsme zadělali její noru na zahradě. Taky se převelice převelice srdečně zdravila s Aywy a orfi a Miou, které byly se mnou. To obvykle nedělá. Usuzuji z toho, že má zvýšenou hladinu hormonů. Rozhodla jsem se, že ji nechám porodit u sebe v pokoji. Na podlaze jem jí připravila improvizované porodní místo. Je to dobřé řešení: můžeme být spolu a já nemusím sedět v kotci. Narozdíl od prvního porodu se mi  zdá, že mne chce u sebe.
Začínám psát porodní zprávu.

9:56

Sangie odpočívá na boku u mně v pokoji a má slabé bolesti. Rozhodně nechce být beze mne. Čili mne čeká dlouhý den s knížkou či u počítače. Myslím, že jsem porodní místo zvolila dobře vzhledem k sobě i k ní. Naštěstí je doma Tonda a stará se o ostatní psy.

10.17 

Sangie se protáhla (spíše kvůli mně, zvedla jsem se ) a pak si zase lehla. Funí, chvějí se jí občas zadní nohy a má viditelné stahy (ale ne ty k porodu, přípravné). Pár provázků hnědavého výtoku ulpělo na ocásku. Líbí se jí jemné masírování. Řekla si o vyvenčení. Začala docházet hlenová zátka.

11:48 

Sangie se usadila se v látkové boudičce u mne v pokoji. Funí a nabírá sil před samotným porodem. Za pomoci Tondy jsem boudičku z pokoje odnesla. Chci na Sangie vidět.  A mít místo.

12:10 

Narodila se první holčička, hlavou, skóre 10, 375 gramů, celobílá, trochu více krvácel pupečník, Sangie je ji hodně (snad až příliš?) olizovala.

12:24 holčička leze k cecíčkům a snad saje.Sangie ji  velice usilovně olizuje, 

13:13

Bílá prvorozená holčička je čistá a suchá. Obě odpočívají. Nepije.

13:50 

Narodila se druhá holčička, hlavičkou. Je tmavá s bílými znaky, bílou špičkou ocásku a na bílém bříšku má tmavé srdíčko! Skóre 10, 380 gramů.

14:15 

Narodila se třetí holčička – bílá se znaky na očích a uších, trochu pomaleji se hýbe, 375 gramů, dala bych jí skóre 9, ale najednou se přisála a pije. Jako první zetří sestřiček. 

14:23 

Tmavá se srdčíčkem a bílá se znaky už pijí. Prvorozená ještě ne.

14:46 

Po delším vypuzování se narodil první kluk (čtvrté štěně) bílý strakatý, 430g, skóre 10, celý tatínek.

15:10 

Narodilo se páté štěně, tmavý kluk s bílými znaky, 365 g, skóre 9.

15:50 

Narodil se třetí kluk, šesté štěně, bílý se znaky oči uši, kořen ocásku a srdíčkem temeni, 355 g, skóre 9.

17:00

Narodilo se 7. štěně, čtvrtá holka, je celobílá – stejná jako prvorozená. Dostává červenou mašličku, abych ji rozeznala. 

17:10

Sangie na štěňátka dvakrát zavrčela. Asi jí není úplně dobře? Tak jsem ji na vodítku vzala ven (protestovala, musela jsem ji odtáhnout). Venku se ovšem vyčurala a ulevilo se jí. Prohmatala jsem jí bříško a zdá se mi, žetam ještě nějaké štěně nebo dvě jsou. Po čurání chtěla moc za štěňátky. Nejdřív jsem jí ještě umyla od krve a zelenavého hlenu ve vaně.

Viděla jsem hodně porodů, ale zelenavé barvy nikdy nebylo tolik jako uz tohoto porodu. Kontroluji raději na internetu, zda je to v pořádku. Zjišťuji, že ano. jsem ji z nejhoršího  ve vaně.

17:43

Sangie je očividně utahaná a třese se. Asi jí je zima po sprše. Přikryla jsem ji a ona usnula pod ručníkem se štěňátky u cecíků.

19:28

Sangie stále odpočívá. Štěňata pijí (i ta prvorozená bílá holčička). Je konec nebo ne? Po koupeli vyšel ze Sangie další zelenavý výtok. A pohmat mi říkal, že tam ještě není prázdno. Čekám tedy u spící rodičky.

21:00

Narodilo se osmé štěně – bílá holčička se znaky (strakatá). Ale jak! Na svět přímo vplula! Nikdy jsem nevidělal tak originální vstup na světlo Boží. Povedlo se mi většinu nafilmovat. Má 410 g, skóre jí dávám 11 :-)

23:36

Potřetí vyvenčená a umytá Sangie. Předpokládám, že porod skončil. Jdeme spát. Uvidím, zda usnu u štěňátek (kvičí).

24:00

Kontrola rodičky a miminek. Vše ok.

02:00

Kontrola rodičky a miminek. Vše ok.

06:00

Kontrola rodičky a miminek. Venčení. Vše ok.

Summou: máme 8 nádherných štěňátek. Tři klouky a pět holčiček. Porodní váhy od 355g do 430 g. Všichni se mají čile k světu. Budou se jmenovat od písmenka B.

 

Kluci

 

 

Holčičky