Třetí rok

 

27.12.2015

Díky Emily Romanov jsem našla krásný článek o výcviku primitivních / původních plemen psů od Molly Sumner. Je příjemné číst si o tom, že někdo jiný zná moje radosti a starosti. Spousta výroků mne pobavilo, např. "soužití s primitivními plemeny psů je trochu jiné...".

Některé utěšily, např. "pokud nebudete psa respekovat, pokouše vás", protože to se mi nestalo a neděje a jiné vedly k přemýšlení.

Přiznám se, že jsem si nedávno říkala, že na trénink našich Kanaánců se vykašlu, protože nejsou vidět žádné výsledky. A pak Sangie začala předvádět Vencovi od Zoy, co všechno již umí. A Tara se k ní přidala...

 

 

23.12.2015 Manashea – smutná zpráva

Dnes na Facebook napsala má přítelkyně Bernadette Martinez smutnou zprávu. Její kanaánec, kterého si vybrala, když jsme byli na konferenci v Izraeli na jaře 2015, musel na operaci - náhradu kyčelního kloubu. Nyní je 3 týdny po operaci a ještě 3-4 měsíce bude v rehabilitačním zařízení, protože se o něj musí starat odborníci, aby protéza byla přijala.

Lékaři zakázali Bernardetě ho navštěvovat, aby ho nerozrušovala. Takže ho uvidí až v březnu či v dubnu. Bude ho mít několik měsíců doma a pak je čeká výměna druhého kyčelního kloubu. Hmm, tak to měla být genetická posila chovu v Americe - a taková smůla. A kým bude teď moje další přítelkyně Emily Romanov krýt Kivu?

Obdivuji statečnost Bernardety, která to vše zvládá jak po emoční tak po finanční stránce. Píše: "Všechno stojí za to, protože v případě, že se dožije obvyklého věku, bude se mnou až do mých 70 let! Menashea je úžasný Kanaánec!"

 

22.12.2015 Tara na procházce

Včera jsme naložili smečku a odjeli na venčení. Noked na povel: "Jdi do auta" šel do kotce a celým tělem mi říkal, že by raději zůstal doma. V neděli byl na cvičáku v Praze, tak jsem ho nechala. Borderky a Hafula samozřejmě naopak - skočili do auta jen, abych je nezapomněla. Sangie a Tara šly do auta s nechutí. Ale Tara byla včera doma, tak jsem je naložila bez pardonu. Takže jsme s sebou měli celkem 7 psů (Aywy, Orfi, Bessi, Bafffi, Hafulu a Sangie s Tarou). To už je velká smečka, takže jsem raději Sangie a Taru (nemají 100% přivolání) chtěla mít na vodítku. Jenže Tara se hned u auta vysmekla z obojku a celou procházku běhala přešťastná tryskem okolo nás. Dokud se úplně neuběhala a zalehla v louži, nepřišla. Samozřejmě si hlídala, aby šla (= běžela tryskem) stejným směrem jako my. Nemohu říci, že byla neposlušná. Ale ani, že byla poslušná. Asi dělala to, co je z jejího úhlu pohledu správné. Asi jsem moc panovačná nebo co. Rozhodně ale mohu říci, že se těžko smiřuji se psem, který nepřijde na zavolání ke mně. Mladší Hafula s tím nemá žádný problém - reaguje velice operativně a rychle. Hra "přijď za pamlsek" ho moc baví a tryskem si pro pamlsky běhal ze stepi a pak zase utíkal pryč. Tara se o tuhle hru včera ani trochu nezajímala. Stejná Tara, která ráno 30 minut cvičila prvky dogdancingu s Kubou v kuchyni s perfektní koncentrací. Ach ach. Sangie hra na pamlsky bavila (ale nechala jsem ji na dlouhém vodítku - ona a Tara na volno v cizím prostředí by na mne bylo moc). Ptám se sama sebe, zda jsou Kanaánci normální a zda jsem si je měla pořizovat. A pak se ptám, zda jsem normální já. Vždyť se nic nestalo. Proč mám pocit, že musím mít vše pod kontrolou. Proč jim trochu víc nedůvěřovat? Vždyť už jsem mnohokrát zažila, že i když běhali bez přivolání, vždy přišli, když jsme to skutečně potřebovali (potkali cizího psa) a nebo se zachovali správně - obešli cizího psa obloukem... Ptám se stále, co se od nich mohu naučit?

 

6.12.2016 Jak se venčí Kanaánci?

Dnes se na Facebooku ve skupině Canaan dogs řešil ožehavý problém - jak se venčí kanaánci. Po přečtení příspěvků jsem si uvědomila, že moji kanaánci jsou úplně nejvíce vychovaní a skvělí (nadsázka). Prostě přivolání je u kanaánců problém. Oni přijdou, ale ne hned. Pokusím se tady popsat, jak to kdo řeší.

Steffi a David Nie s jejich Dambem (pes od Izabelly) řeší problém s lovením zvířat. Na místech, kde jsou zvířata Damba nemohou pouštět z vodítka. Když uteče, trvá několik dlouhých minut, než se vrátí. Na to Izabella reagovala, že to je zvlášětní, že její psi nemají lovecký instinkt a že na to ani nebyli cvičení (samozřejmě, když je chová v klecích a kotcích a nikdy jsem neviděla fotku, že by s nimi šla na normální procházku). Pak jim Izabella radila, aby ho nechali proběhnout, že se prostě vrátí. Jenže David napsal, že jsou tam koleje a také, že se bojí myslivců...

Jean-Paul Sicre napsala, že má špatnou zkušenost s myslivci. A varuje před volným pobíháním Kanaánců. Její kanaánci honí vše malé, co před nimi utíká. Doporučuje provádět techniky desenzibilizace, ale je to běh na dlouhou trať.

Kim Warm píše, že jejímu psovi je 6 (nepíše zda měsíců či let) a že ho nemůže pouštět z vodítka, protože pronásleduje vše, co utíká (zvěř, děti, psy).

Catherine Orkin Oskow píše, že i její psi jsou nadšeni, když moho pronásledovat zvěř.

Penny Goodstein napsala, že její psi nenávidí ostatní psy, ale nezabíjejí ptáky (dokonce popisuje, že jedna její fena přinesla ptáka v hubě a pták to přežil).

Alann Miller píše, že pokud Kanaánec uteče, tak je to za kořistí. Můžre tzo býát malá kořist, jak otřeba krtci. Popisuje, že jejich kanaán loví krtky. A že je zábavné to pozorovat.

Eric Killian píše, že jejich kanaánec chodí tak daleko a na tak dlouho, že ho nemohou vůbec pouštět. Na farmě o 102 akrech se o ně ani trochu nestará a dělá si svoje vlastní věci a na ně se nepřijde ani podívat. Můj příspěvek okomentoval, že jak je vidět, když má někdo smečku kanaánců, tak více poslouchají. Čili asi svůj problém vyřeší, že si pořídí ještě jednouho nebo dva kanaánce (tak to mne pobavilo).

Gabriella Fettucini upozornila, že kaanánci jsou obvykle neškodní, jen na zvěř štěkají. Její kanaánec štěká na vačice. Někdy i ve 4 h ráno. Vačice vždy přežila, jen oni se nevyspali.

Louise Franke doporučuje, abychom si všichni pohlídali ploty.že se u nich stala hrozná věc - pes přeskočil plot a napadl paní, přišel policista a zastřelil ho. (Boxer a ještě jiný pes, ne kanaánec).

 

Eliahu Cohen píše, že štěkání na podněty hlavně běžící - je běžné. A že je třeba chodit se psy okolo, aby si zvykli. Asi po měsíci štěkat přestanou...

Nathalie Matrone píše, že její fenka kanaánského psa má lovecký pud. V 8 měsících prohnala poprví divočáky. Od té doby za nimi ráda běhá. Nezabíjí jen pronásleduje. Nathalie píše, že je jednodušší toto chování předělat, když není ukončeno ulovením kořisti. Popisuje, že fenku pouštěla na 15 m dllouhé šňůře. používal klikr a tágo na lov (asi hůl na packy???) a pouštěla ji jen na místech, kde to bylo bezpečné. Trvalo to dlouho, ale dnes může chodit bez vodítka, aniž by utíkala od majitelky příliš daleko.

5.12.2015 Noked oslavil druhé narozeniny

Náš kanaánský pes Noked me Shaar Hagai oslavil dnes krásné druhé narozeniny! Jsem tak ráda, že ho mám! Myslím, že on je s námi taky moc rád... Jeho import byl hodně náročný. Pro nás i pro něj. Je smutné, že sem mohl přijet až ve věku 7 měsíců, to se na něm hodně podepsalo. Dlouho a pomalu si tady zvykal. Dosud jsou na něm vidět následky. Ale je plný optimismu a lásky a je to s ním moc hezké. Chová se báječně k lidem. Možná nedůvěra, ale ne panická hrůza a ani náznak chutě se bránit, kdyby něco. Naštěstí mu vyšly perfektně zdravotní výsledky (HD A, IEWG 0/0, patella 0/0, DNA DM N/N, normální hladina hormonů štítné žlázy), prošel bonitací a je to špičkový chovný pes. I jeho štěněcí dlouho strakatý nos se nakonec vybarvil a má super černý pigment. Nejvíc mne fascinuje, že mne - bez jakéhokoli výcviku - respektuje a poslouchá. Naučil mne používat řeč těla. A je perfektně ovladatelný přirozenou metodou, a to včetně reakce na cizí agresivní psy za plotem apod. (na můj pokyn se o ně přestane zajímat). Dnes na narozeninové procházce se Sangie, Tarou, Orfi, Hafulou a Akive chodil na povel "ke mně" dokonce rychleji, než Sangie.

4.12.2015 Různost až to není možné

Naše štěňátka (už poněkud vyrostla). Akibe už hárá. Daja je hezky socializovaná kanaánka. Ale nejvíc samozřejmě sleduji naši Taru. Je to zábava o to větší, že ji mohu pozorovat při hře a ve srovnání s křížencem Hafulou, který je jen o trochu mladší.

Tara a Hafula se mají moc rádi. A i když společně tráví spoustu času, každé se jinak projevuje. Je to tak zajímavé je pozorovat!

 

14.11. 2015 Noked, Sangie a Tara na podzim 2015

Již delší dobu jsem nenapsala příspěvek do Kanaánského deníčku. Jednak proto, že jsem se plně věnovala záchranářské práci s Aywy a Orfi. No a taky proto, že mne Kanaánci trochu zlobili. Vlastně jen holky. Noked je čím dál větší zlatíčko! Venku ho můžu vypustit na volno vlastně jako každého jiného psa. Neloví, neutíká. Reaguje na povely (ke mně, nevšímej si toho psa) a také už se nevyhýbá odchycení jako dřív. A jak se máme rádi. Když jsem přijela domů po dvou dnech na konferenci, vyskočil mi na klín a chtěl drbat a drbat. (Před tím vždy po mém návratu dělal několik dnů, že mne možná nezná.)

 

1. 11. 2015 Návštěva Daji

Dnes jsme vyrazili s Tarou a Dajou (a hodnou tetičkou Orfi) do stepi v Milovicích. S Dajou přijely její dvě paničky. S Tarou (a s Orfi) jsem šla sama. Tara se na začátku na sestřičku zubila, ale ne dluoho a pak si skvěle pohrály. Ušli jsme přes 10 km, takže se holky vylítaly pořádně. Moc jim to slušelo.

 

30.10.2015 UV píšťalka

Štěňátka kanaánců jsem naučila přivolání na UV píšťalku. Tara je poměrně pomalá, pokud ji volám ze zahrady. Ale na píšťalku i v pubertě perfektně funguje a letí rychlostí Ofinky. Ovšem píšťalku nepoužívám moc často a hlídám si, abych vždy měla kus masa v ruce... Oproti tomu je Hafula ovladatelný i bez pamlsků. Hrozně moc touží se mi zalíbit. A přijde ke mně ochotně i od nalezených "skvělých věcí k sežrání" (mrtvý holub, výkaly apod.). Jeho největší odměnou je, když ho pochválím, přitulím a nechám mu chvíli olizovat moje ucho. To mne vede k zamyšlení: co vše může být pro psy odměnou. Jako anketu to zpracujeme s mými žáčky v Herolkách a dám všem vědět, jak kdo psy odměňuje.

 

 

NO ZAPLATILA JSEM, POKRAČUJEME ...

DOŠLO MÍSTO NA TOMTO SERVERU A NEMÁM CHUŤ ZA "BLOG ZDARMA" PLATIT. PROTO JSEM SE ROZHODLA PŘESUNOUT DENÍČEK NA STRÁNKY aywy.blog.cz A POKRAČOVAT V NĚM zde. DĚKUJI ZA POCHOPENÍ A PŘÍZEŇ!

 

 

11.8.2015

Zase prodleva při psaní deníčku. Trochu za to může systém webnode (stále se bojím, abych nepřekročila nějaký limit ve spouštění dat) a trochu vedra a jiná práce. Událo se toho moc. Jednou ne zcela podařenou věcí je, že se Nokedovi a Bessi narodila štěňata. Bessi je chovná fenka borderkolie mého manžela, která si Nokeda zamilovala. Měli na to asi 10 minut a ... Byla to nepozornost moje a hlavně Esterky (odemkla a pak nezamkla kuchyň, ve které byla Bessi). Máme tedy poloviční malé kanaánky, se kterými jsem se musela nejprve vyrovnávat, ale pak jsem si je zamilovala. Budou to pravděpodobně milí a zdraví psi. Už jsou všichni (3+3) v nových domovech. Povedlo se nám pro ně najít prima rodiny. Dost neplánovaně a poněkud chovatelsky zoufale zůstal jeden pejsek doma - jako společník našeho syna Jakoubka. Dostal od něj jméno Hafula. Je to černobílá koule. Je velice milý. Tato štěňátka samozřejmě nebudou zařazena do chovu, ani dále množena  (to je i ve smlouvě). Fotky F1 kříženců ve věku 5 týdnů zde.

 

2.-9.8. LVT Lesná

Taru jsme vzali na socializaci na záchranářský tábor. Nokeda a Sangie jsem s těžkým srdcem nechala doma Joelovi a Ester, protože na táboře nebyly dobré podmínky pro spaní psů v autě (velké horko). A na to, abychom ubikovali 7 psů ve společenské místnosti, nemáme dost kenelek. A taky Tonda nechtěl přijet mezi cizí lidi s “tak velkým cirkusem”…  Nakonec jsme tedy s sebou vzali 5 psů (Bessi, Hafulu, Aywy, Orfi a Taru). Ukázalo se, že ti “cizí lidé” jsou moc prima a všichni si rádi podrbali naše štěňátka i dospěláky. Škoda, že když Bessi a Baffi byly malé, nenarazili jsme na takové drbače a láskyplné přijetí štěňátek… ale s tím už nic nenaděláme. Poučení pro příště. Tara se naučila, že lidi jsou hodní, krmí ji a drbají ji. Někdy taky hldíala (hlavně po setmění) a štěkala na ně. Ale všichni (byli to hlavně kluci) se neurazili a říkali jí “štěkej” a prokrmovali ji, takže se hlídání transformovalo do označování figuranta. Tara měla úžasnou možnost se socializovat s cizími psy, o kterých jsem věděla, že jsou většinou hodně hodní a tolerantní. Již druhý den tábora jsme chodili se psy na volno ve velké skupině. Myslím, že to Taře hodně pomohlo a že v budoucnosti se její vztah ke psům bude formovat hezky. Také ovšem hlídala, hlavně jeden večer, kdy byla unavená. Štěkala ze štěněcí ohrádky v šeru na lidi I psy po kanaánsku. S tím se holt musí počítat. Kanaánci jsou hlasití.

Co se učila? Tara se začala učit stopovat na čtverečku. Moc se jí to líbilo a velice rychle pochopila o co jde. Hafula taky. Jen chudáček je ještě hodně malý, tak se někdy musel ke čtverečku poponáíšet. Tara běhala k figurantům (zatím bez štěkání) – jen doběhnout a zůstat u něj a nažrat se z krabičky. Krabičku taky aportovala, jako White. Pracovali jsme s klikrem a platformou s Jakubem Beranem. Tara je velice učenlivá. Celkově to bylo moc fajn.

Fotky Tarušky z tábora zde (autor Marcela Somrová)..

12.7.2015 Schůzka vrhu A Kanaánských psů CHS Storytelling

Sešli jsme se v Lysé nad Labem se 4 z našich 5 jinde bydlících štěňátek. Bylo to moc prima všechny vidět. Fotky ze setkání jsou zde.

2.7.2015

Všechna štěňátka (samozřejmě kromě naší Tarušky) jsou v nových domovech. A všechna zůstala v České republice. Jsem moc ráda, že se mi povedlo najít tak prima lidičky. S Dajou a jejími lidmi jsme se už i navštívili. Další setkávání se všemi plánujeme. 

Taruška je naprosto úžasná. Je odvážná, milá, senzitivní. A ráda se přetahuje o hračky a už i hračky a aportky nosí! Byla se mnou jednou v práci (na poradní skupině EVVO MŽP - projela se vlakem a prošla centrem a zkamarádila s důležitými lidmi), několikrtát na návštěvě. Jezdí autem na kratší vzdálenosti bez blinkání. Pozoruhodné je, že už nyní, ve věku 10 týdnů hlídá. Občas je s tím trochu otravná. Ale rychle se učí, kdy má a nemá hlídat. S kočkami vychází dobře - zdraví se s nimi, když je potká. Trochu mučí koťata a kuřata, když má náladu. Ale pomalu se  učí co a jak (že to se u nás nedělá).

 

19.6.2015

Štěňata nemohou být v kotci, protože vyskočí na boudu (1,2 m vysokou) a já se bojím je nechat skákat s boudy dolů kvůli kloubům. Spí tedy se mnou v ložnici. Večer jsem si zapnula televizi a Grip strašlivě štěkal na Jílkovou (Máte slovo). Bylo to vtipné. Jinak jsou to kouzelní miláčci. Všichni tři se moc snaží být hodní.

 

19.6.2015 Noked - pokroky

Delší dobu jsem nepsala o Nokedovi. Velice mu prospívá to, že máme štěňátka. Od té doby, co mu Sangie umožnila k nim chodit a si s nimi hrát (po 5. týdnu věku štěňátek), si s nimi dlouhé hodiny hraje. A taky je hlídá, když spí. Začal díky tomu hlídat zahradu a štěkat na zahradě (což dosud nedělal, necítil se tam dobře a doma). A nejen to. Odkoukává od nich spoustu věcí - jako důvěra k lidem, žraní z ruky i na zahradě, kamarádění se s návštěvami. Stává se z něj stále spokojenější pes. Už chodí z ložnice sám na zahradu a velice často a rád. Na zahradě se nechá krmit i hladit, a to nejen ode mne, ale i od dalších členů rodiny a někdy i od návštěv. A někdy i sám kontakt vyhledává a směje se na lidi. Stále moc rád chodí na procházky a když vezmu do ruky vodítko a na sebe bundu (signály, že se někam jde), tak skáče radostí a hned si jde sednout k brance a nastaví krk do obojku nebo do postroje. Včera jsem šla s ním a s Orfi na procházku do polí. Pustila jsem ho a hráli jsme hru na schovávanou a přivolání. Když byli někde daleko přede mnou, pískla jsem a schovala se do roští u cesty. Nokeda to moc bavilo a několikrát byl u mne dřív, než Orfi. Má totiž neuvěřitelné zrychlení. A baštil za to šunku! (On venku hodně dlouho nic nežral, takže baštění šunky = úspěch.) Umí nereagovat na psy za plotem na povel. Ale hlavně - je to prostě přátelský pes. I když býval a stále je plný různých obav a strachů (prožil si toho hodně a taky neměl v raných měsících dostatečnou pozornost a socializaci), ale nikdy v něm není zloba ani agrese. Nikdy jsem se nebála, že by chňapnul po člověku, který jde okolo něj a třeba ho zkusí pohladit. Nikdy jsem se nebála, že by mohl kousnout nějakého návštěvníka naší zahrady. Nikdy jsme se nebála, že by štěňátku nebo kočce nebo slepici ublížil. Jeho kontakty se psy hodně hlídám, ale i když si párkrát na psa vrknul, jeho první reakce je "budeme se kamarádit?" Teprve, když pes je nepřátelský, nasadí "mne nepřepereš".

Sangie ho chtěla dirigovat, ale on se nenechal. Přestal ji ustupovat a bez krve samozřejmě) jí párkrát přepral a povalil. Od té doby ho Sangie respektuje a zbožňuje. Je to psí osobnost. Jsem moc ráda, že ho mám. 

 

9.6.2015

Dnes odjel do nového domova Birk (Abir me Arbel). Už se nám stýská. Ale snažíme se nebýt tak moc smutní, protože ho budeme vídat. A také ohlídat a uspokojit hrou osmitýdenní štěňátka je docela fuška.

S Tarou jsem šla k sousedům do dílny. Doprovázela mne s Orfi na volno. Nebála se, byla zvědavá a držela se mne zodpověďně.

 

7.6.2015

Tara nás doprovázela na oslavu narozenin mé maminky. Chovala se perfektně. Žádný strach, malá hezká roztomilá, pohlaď si mne. Definitivně tím potrvdila, že štěňátka jsou dost velká na to, aby šla do nových rodin.

3.6.2015 Návštěva Doleva

Jsme moc rádi, že nás navštívil tatínek vrhu Dolev se svými lidmi. Byla to docela zábava. Nejprve se Dolev rozhodl, že musí vychovávat potomky. Hned vzápětí se Sangie rozhodla, že bude ychovávat Doleva. A nakonec se všichni tvářili, že ostatní jsou neviditelní. A že tam vůbec nejsou. Ach ti kanaánci.

Návštěva se neobešla bez mrtvolek více zde.

 

2.6.2015

Očkování a čipování štěňátek (MVDr. Marta Skrejvalová) na naší zahradě. Milé posezení a spousta fotek od paní veterinářky.

27.5.2015

Včera jsem začala trénink s ultrazvukovou píšťalkou. Písknu a odměním. Je to jako s klikrem, ale bude se používat k přivolávání. Dnes jsme opakovali a všechna štěňata již na písknání reagují tryskovým během ke mně. Zřejmě jsou geniální. Tak jen aby páníčkové techniku zvládli. Píšťalky už pro ně koupené mám.

 

26.5.2015

 Orfi, Mia a Noked jsou an štěňátka moc milí. Borderky je holt pasou a pak se zlobí, že se štěňátka chovají jinak, než ovečky. Ovšem Orfi je z nich nejlepší! Zajímavé je, že Sangie už kontakt jiných psů s štěňaty moc nekontroluje. Nechá Aywy, aby se na ně zubila a vůbec si toho nevšímá. Jinak je trpělivá a pečlivá maminka - stále kojí i v leže a moc si to užívá.

 

19.5.2015

Jejda, dlouho jsem nepsala. Dnes Sangie konečně nechala Orfi a Miu, aby se - ovšem pod jejím bedlivým dohledem - kontaktovaly se štěňaty. Obě byly blahem bez sebe. I když se musely tvářit, že tam vlastně nejsou a štěňa si nevšímají. A jak z nich  byla štěňátka nadšená! 

Sangie je báječná maminka. Stále si ke štěňátkům lehá, hlídá je a spí s nimi v kotci. Jakmile jedno štěňátko vezmu domů na socializaci, hrozně se o něj bojí. 

Štěňátkům krystalizují povahy.  

 

duben a květen

Pravidelně štěňátka zvedám, masíruji, koukám se jim na zoubky, obracím je na záda a do různých poloh. Provádím tzv. handling, což je vědecky prokázané, že ovlivňuje budoucí chování štěňátek. Také štěňíátka po jednom beru domů, do kuchyně, do ložnice atd., aby si zvykala být sama, bez sourozenců i bez maminky v cizím prostředí.

 

17.4.2015

Dnes jsem si všimla, že si Sangie lehá nějak dál od štěňat. A čeká, jak k ní lezou. Skoro to vypadá, jakoby je zkoušela, zda ji cítí a zda jsou schopná se k ní doplazit. A ona jsou!

 

16.4.2015

Sangie je úžasná maminka. Štěňátka se mají čile k světu. Máme z nich velkou radost. A budoucí majitelé taky. Pořád si voláme a oni jsou pořád na internetu... a těší se na návštěvy. Předběžně jsou zamluvené všechny holky a dva kluci, ale zatím mám jen jednu vybranou zálohu - stát se může cokoli, to už vím.

 

 

15.5.2014 narození štěňátek!

Vrh A se narodil mezi půnocí a 6:17 h ráno ve středu 15.4.2015. Právě na narozeniny Evy Šlapákové od tatínka vrhu Doleva de Solemel.

Boy 1 (červený s více bílými packami a bílým koncem ocásku) a Girl 1 bílá s flíčky jsem objevila v 2:20 při noční kontrole Sangie. Porodní váha Boy 1 je 450 g. Porodní váha Girl 1 je 445g.

Ostatní už jsem rodila s ní.

Girl 2 (celá bílá či krémová se narodila ve 2:40), porodní váha 370 g.

Boy 2 red (červený, bez bílé špičky ocásku) se narodil ve 4:24. Porodní váha  445g.

Girl 3 (červená s bílými znaky a bílou špičkou ocásku) se narodila v 5:30. Porodní váha 420g.

a

Boy 3 (bílý s jedním flíčkem na oku) se narodil v 6:17, porodní váha 390g.

Pak jsem Sangie vyvenčila (ano, proti její vůli, ona mi na oplátku málem utrhla ruku, jak po vyčurání vyrazila zpět), zapla jsem jí topení, protože se celá třásla (a to chtěla rodit v noře, trubka) a běžela jsem do práce. Štěňátka hlídal Tonda s Joelem a Jakubem. I tak jsem nervozně volala několikrát domů. Kupodivu se mi učilo dobře a udržela jsem se a studenty jsem neobtěžovala zážitky z porodu.

 

9.4.2015 čekáme štěňátka - již v příštím týdnu

Sangie se připravuje na porod. Má naběhlé bradavky a senzačně si doupravila noru na zahradě. Vzhledem k tomu, že je nora nedobytná a že v ní začala trávit podezdřele moc času, zakryla jsem jí plotovým dílcem. Je smutná a prosí mne "Otevři mi to!".
 
 
Izrael 2015 
 

Od 16. do 27. března 2015 jsem byla v Izraeli, abych se mohla ve dnech 20 - 24. 3. 2015 zúčastnit mezinárodní konference "International Canaan Dog Conference", která byla věnována Kanaánským psům. 

Před konferencí jsem strávila příjemné dny s mou přítelkyní a její rodinou v Tel Avivu. Hodně jsem si procvičila angličtinu i ivrit. Pod záštitou IKC (izraelský kennel klub) jsem pro mírně přes 30 lidí přednášela o canisterapii, což bylo velice přínosné. Ocenili především přednášku ukázky polohování - to v Izraeli nedělají. Ale zdá se, že brzo budou. Byla to první přednáška o canisterapii, na které jsem byla bez psů. Se svými psy dlouhosrstou kólií Jenny a podengy mi dobře asistovala Myrna Shibolet. Ale i tak se mi po těch mých stýskalo.

Samotná konference byla velkolepá, protože právě před 50 lety (ted v roce 1965) byli Kanaánští psi uznáni jako izraelské národní plemeno psa.

Konference se zúčastnily chovatelé a přátelé plemene z celého světa: Bulharska, Francie, Itálie, Izraele, Německa, několika států USA (Massachusetts Nové Mexiko, Texas aj.) i obě chovatelky z České republiky (Eva Hniličková a já). Většinu z účastníků jsem dobře znala z Facebooku, takže jsem si s nimi hned rozuměla. A oni zanli mne a hodně si zamilovala Nokeda. Ať žijí média.

Konference byla uvedena v pátek 20. 3. přednáškovým dopolednem s navazující besedou chovatelů.

V sobotu 21. 3. Proběhla v HaTzeva speciální výstava Kanaánských psů, na které se mimo jiných titulů zadával titul "Vítěz pouště" a na které bylo předvedeno 22 psů. Většina z nich se ve výstavním kruhu chovala stejně nebo i hůře, než naši čeští psi - a nikomu to nevadilo! Chyba není na straně psů ...

Vrcholným zážitkem byl ovšem nedělní autobusový zájezd do oblasti kolem města Dimona, ve které žijí Beduíni. A s nimi (a také bez nich, tedy volně v poušti) žijí neregistrovaní Kanaánští psi. Našli jsme štěně Dardar, které snad bude přínosem pro budoucí chov.

 

 
3.3.2015 procházka na Úpor za sněženkami
Celý týden chodila Orfi kolem Sangie s velkou opatrností. Občas na sebe zavrčely. Já z nich měla nervy a hlídala jsem je. Jejich vztah se postupně zlepšoval. Dnes na procházce spolu fungovaly takřka normálně. To jsem ráda! Vlastně jsem ji ani nechtěla brát s sebou, ale  ona tak moc chtěla, že jsem neodolala.
 
(Mezitím se Sangie pustila do Aywy - proběhlo to krácce a bez zranění. A taky do Bessi, což skončilo modřinou na Tondově ruce (od Bessinky). Bessi ani Sangie neměly nic. Zdá se, že Sangie dělá prostor pro štěňátka.)
 
1.3.2015
Vzala jsem Nokeda na socializaci do sutin. Tam - nebo na dvorku ?? - si mírně nařízl polštářek na noze. nekulhá. Upozornila mne na to Sanghie, která udělala představení. Přišla k Nokedovi a tak se ho ptala: "Můžu tě ošetřit?". Noked to dovolil. Pak mu čuchala k nohám až si vyčuchala to místečko. A to pak pečlivě a velice dlouho a s obrovským zaujetím olizovala jazykem. Nikdy jsem neviděla takhle pečlivě ošetřovat psa rány jinému psovi.
 
28.2.2015
Sangie jsem vzala na cvičák, kde vystřihla hezkou soustředěnou pozornost. Už jsem ji nenechala skákat přes překážky a také žebřík dělala naposledy. 
 
15.2.2015
Proběhla další návštěva Doleva a pokus o překrytí. Pejsci si hezky pohráli, ale nespojili se. Nezbývá doufat, že se v pátek podařilo.
 
14.2.2015 Sangie se poprala s Orfi
Dopoledne jsme byli na cvičáku. Odpoledne jsem dostala hroznou zimnici - chřipka mne dostilhla. Když jsem slezla dolů ke kamnům, což byl zrovna velký problém, Orfi a Sangie se do sebe pustily. Začala to Sangie, ale Orfi jí prostě neustoupila. Podařilo se mi je roztrhnout navzdory slabosti celkem rychle. Obě mají po těle drobné ranky. A zoufale se vyhýbají jedna druhé. Sangie dostala vynadáno i naplácáno, tak se mi hodně  omlouvala.
 
13.2.2015 Sangie a Dolev - krytí
V pátek 13.2. se Sangie a Doelv spojili, aby dali život novým Kanaáncům. Sangie Doleva a jeho páníčka přivítala bez jakéhokoli vrčení či štěkání. Vyplatilo se nám to, že se znají. Video ze hry. Video ze spojení. Sangie hárala (jedná se o její čtvrté hárání) od 3.2.2015. Krytí tedy proběhlo  10. den.
 
 
8.-13.2. 2015 canisterapeutický kurz
Noked mne několikrát doprovázel na canisterapeutický kurz (Sangie hárala a byla v nejlepším, takže nemohla). Choval se velice dobře. Mírně nejistě, ale otrkával se. A nevrčel ani nevyjížděl ani po psech. Byl se mnou několikrát v hsopodě na obědě. A v tělocvičně plné lidí a psů, kde probíhaly přednášky se choval dobře. Mám z něj radost. Moc mne mrzelo, že se Sangie nemohla taky účastnit, protože hárala. 
 
7.2.2015 Noked na DUO CACIB získal BOB!
Vydali jsme se s Nokedem až do Brna na výstavu. Výstava byla dvoudenní, ale přihlásila jsem ho jen na jeden den, abych ho moc nezatížila (postoj Kanaánců v výstavám není úplně pozitivní). A taky proto, že ve stejnou dobu začínal kurz cansiterapie, na který jsem se přihlásila. Jela se mnou Ester a ta moc toužila Nokeda předvést. Dlouho jsem váhala, protože pro budoucího krycího psa je samozřejmě šikovné, když získá nějaký ten titul. A Ester je přece jen dítě a Noked je se mnou více zadobře a jistější. Ale pak jsem si řekla, že jako maminka musím dát příležitost dceři, ukázat jí, že je pro mne důležitější, než tituly psa. A tak předváděla Ester. Z dálky jsem viděla spoustu drobných chybek, které udělala - běžela pomalu, málo držela Nokeda, když se mu rozhodčí chtěla podívat do pusy a hlavně jí paní rozhodčí něco usilovně říkala u stolečku.... a tak jsem si myslela, že odejde s VD za předvedení. Ale ne, paní rozhodčí mu dala vše: V1, CAJC, BOJ i BOB. Ester ho předváděla i v závěrečných přehlídkách. To už byl Nokedek dost unavený, ale zvládli to dobře. Video z předvedení.
 
 
30.1.-1.2.2015 Noked na horách
Strávili jsme víkend v Broumovském výběžku. S sebou jsme měli 3 hnědobílé borderky (Aywy, Bessi a Baffi) a Nokeda. Borderky spaly v autě v zateplené ubikaci. Nokedovi jsme zaplatili pobyt v hotelu, aby se socializoval. Noked se celou dobu choval naprosto báječně. V restauraci, v hotelu, na procházkách. Zvládl první lekci tahání běžkařů. Zjistila jsem, že umí zatočit doleva i doprava na povel. Umí se rozběhnout na povel. Jediné, co neumí je zastavit, což samozřejmě způsobilo několik legračních situací. Hezky komunikoval s lidmi, které jsme míjeli a i s lidmi, se kterými jsme trávili víkend. Žádná agrese, pouze zdvořilá zvědavost a přátelské chování. Včetně Verunky (Dawnův syndrom). Ovšem nutno říci, že ona mu první setkání s "lidmi z jiné planety" usnadnila, protože skutečně hezky komunikovala s ním. Zvládl se chovat způsobně na návštěvě u babičky. Kubu, který dělal figuranta našel a vyštěkal. ideo dodá Esterka. Na výletě na Ruprechtický špičák se krásně vyvenčil - byl stále na volno. Nechal se odvolat od psa, který se chtěl prát. A přestal se cenit na psa za plotem na povel. Jediná chybka – nechtělo se mu po výletě do kennelky a zdržoval. A abych nezapomněla. Na vyhlídce Hvězda skočil na zeď nad propastí. Měla jsem ho na vodítku a povedlo se mi ho chytit i za zadek. A Pak s pomocí Tondy bezpečně sundat. Když jsem se koukla dolů, tak mne zamrazilo. Propsat. Musíme ho důkladně hlídat ve výškách a skalách. Je to bláznivý skokan. A video s Verunkou. A jak se proběhl u bobů.
 
 
24.1.2015 Bonitace
Dnes jsme byli na bonitaci KCHMPP. Sangi a Dolev byli posouzeni a shledáni, že mohou do chovu. Dolevovi ještě chybí rentgeny, protože jeho majitelé ho nechtěli uspávat, kdyby náhodou neprošel u bonitace. Sangi byl v hospodě plné psů poněkud vyjukaná. Ale chovala se slušně a chvílemi i spolupracovala. Neměla žádné náznaky agresivity ani proti psům ani proti posuzujícím. To Dolev se vyšvihl - pan rozhodčí se mu prostě nelíbil a rozhodl se, že ho buď sežere nebo mu uteče. Obojí mu bylo zatrhnuto. On naoplátku neukázal jak je hezký. Nikdy jsem ho neviděla takhle vyvádět, většinou je to kliďas. 
Před bonitací procházka s Evou v Čimickém háji. Dva Kanaánci a Aywy pro jejich ochranu, což bylo skutečně potřeba - nasvaleného dominantního a zvědavého labradora ke Kanaáncům nepustila).  
 
P.S. Dolev ve skoro sedmi letech má DKK 0/0 = HD A/A (2. 2. 2015)
 
20.1.2015
Sangie už lépe aportuje - nosí mi plastovou krabičku. A jak jsem byla dva dny víceméně celé pryč (státnice), tak dne večer cvičila svých 7 minut s úžasnou chutí. O víkendu na cvičáku jsem zjistila, že již zvládá odložení, i když kolem ní chodí psi... třeba k nějaké té zkoušce ještě dospějeme. Vlastně v poslední době cvičí moc pěkně a s takovou velikánskéou chutí. Možná vnímá, že i já cvičím s větší chutí, kdo ví?!
 
A Noked už několik dnů po ránu vyžaduje rituální mazlení v mé posteli. Teď jak jsem spěchala, jsem ho chtěla odbít. Ale skočil do ní sám, i když jsem v ní nebyla, a čekal... Když jsem se přiběhlaoblékat, tak nasadil takový obliček - uši dolů, ocasem mlátil do peřiny, nastavoval bříško a usmíval se.. že jsem neodolala a místo snídaně jsem ho drbala ...
 
17.1.2015
Po delší době mi vyšel čas na cvičení v Lysé na cvičáku. Vzala jsem na poslušnost Sangie, abych zkusila, jak bude pracovat mezi cizími psy. Dříve se stávalo, že byla z prostředí tak vyplesknutá, že nejenže necvičila, ale ani si nebrala pamlsky. Ale dnes pracovala! To bylo dost příjemné překvapení. Chůze u nohy, odložení při chůzi, odložení dlouhodobé, překážky, žebřík. Jediné, že si neštěkla dost nahlas. Tak jsem měla docela radost.
 
16.1.2015
Dnes jsme si zacvičili S Tondou. Bessi a Sangie po delší době rozlišovaček proloženými motivačkami měly dnes obě delší traily. Sangie dnes pracovala skvěle. S velkou chutí a vysokou (na Kanaánce) motivací. Z radostné představy, že "z ní možná ještě něco bude", mne vyvedla vzápětí, protože místo do auta se vydala na vlastní průzkum terénu, nepřišla na přivolání a vrátila se až po 20 minutách... ale to byla radost, že mne vidí. Jako by zapomněla, že jsem jí volala a ona vlastně tak nějak utekla...
 
15.1.2015
Nokedovo chování se velice změnilo a je poněkud nepředvídatelné. Ten pejsek, co trávil většinu času pod pracovním stolem a opatrně vykukoval ven, začal běhat po domě. V noci haraší v ložnici s dřevem na hraní. A brzo ráno mne budí polibkem. Člověk by skoro řekl, že zlobí. 
 
Nedávno Kubovi utekl ze zahrady a vydal se za námi. Kuba nečekal, že bude tak akční a nestihl včas zavřít branku. Následovala honička po okolí. Kluci přeběhli několik silnic... Kuba to líčí tak, že naštěstí všichni řidiči zastavili... nakonec Kuba Nokeda zavolal a držel a stopoval auta, protože by Nokeda sám domů neodnesl (a vodítko si nestihl vzít). Již druhé auto to mu zastavilo a hodný pan řidič je oba dovezl až domů a pomohl s přenosem Nokeda za branku. Pán Bůh nás má rád a ochránil nás. Pociťuji velkou vděčnost, že to nedopadlo špatně.
 
29.12.2014
Na fotce je vidět první letošní sníh a také to, jak naši Kanaánci společně bojují u plotu se sousedovic psem Maxem. Maxík je mírumilovný labrador, kterému je samotnému na sousední zahradě strašlivě smutno a chtěl by si hrát. Úplně nejraději by byl, kdyby se k nám mohl přestěhovat, o což se několikrát pokusil (rozkousal plot). Noked si u jeho plotu občas zkouší "být zlým psem". Moc mu to ale nejde, protože Maxík se na něj stále jen usmívá a uklidňuje ho a říká mu "mám tě moc rád". Ale Noked si v posledních dnech zvykl jít občas přece jen jde plot bránit, asi aby si nacvičil pouštět hrůzu. Legrační je, že jakmile Noked na Maxe zavrčí, Sangie skočí plavmo přes plůtek a postaví se do obranné pozice před Nokeda. Nokeda nedá. Je její. Maxík na to zírá a zdá se mi, že nechápe o co jde. On by si chtěl tolik hrát. 
Sangie má ze sněhu velkou radost!
 
22.12.2014
Noked se mnou jezdí na záchranářský výcvik do pražské brigády na socializaci. Všichni si ho různě drbají a věnují se mu, což je veskrze pozitivní. Díky tomu z něj roste velice milý, hezky socializovaný mladý pes. K lidem se chvoá velice vstřícně, přátelsky, ale neobtěžuje je. Je jen mírně opatrný. Se psy je - samozřejmě to velice hlídám - nekonfliktní. Venku chodí bez vodítka bez problémů. Také bez problémů žere pamlsky, nebojí se močit atd. Začíná ho učit první povely. Už umí přijít na zavolání a pac. Také ohromně vyrostl, je mohutnější, než Orfi. A tak nějak legračně začal hýbat ušima. Mluví s nimi více, než jindy. Myslím, že je mu u nás dobře. Takhle vesele ke mně přiběhne - všimněte si pro něj cizí paní vedle mne, na kterou nereaguje. Taky hezky pracuje s Ester. Zkrátka on má radost ze mně a já z něho.
Legrační je, že se v poslední době doma chová jako doma a štěká na ostatní členy rodiny, když přijdou ke mně do ložnice-pracovny.
 
 
6.12.2014 Noked má narozeniny!
Nokedovi je dnes 1. rok. Byl to na jednu stranu krátký rok, protože jeho většinu strávil u své chovatelky v Izraeli. Na druhou stranu to byl rok dlouhý - plný netrpělivého čekání a strachů, jak to všechno organizačně zvládneme. Jsem moc ráda, že už ho máme. A slibuji mu, že už žádné další stresy a přesuny. Je to skutečně jedinečný pes. Velká, dobromyslná a láskyplná osobnost. Ačkoli nikdy nebyl cvičen, poslouchá mne tak, že život s ním je naprosto bez komplikacím kterých jsem se pochopitelně bála. Dokonce i stopuje... nechápu... Jeho důvěra ve mne a v nás je již celkem vybudována. Dnes ráno, když vstal Tonda, vlezl ke mne do postele a ještě jsme si chvilku zdřímli. Je pořád u mne, když to jde. Teďtaké - leží pod stolem a lehce se dotýká mé nohy. Před chvílí tu byli naši kamarádi. Noked se choval jako správný rodinný pes, neobtěžoval, ale přátelil se. Sangie si chvíli myslela, že návštěva je její a vrčela na něj. On se ale nedal a řekl jí, že takhle se k němu chovat nebude. Dva Kanaánci, co se dohadují, kdo se nechá drbat od návštěvy?!
 
4.12.2014 Kanaánština

Noked a Sangei se mají moc rádi. Ale taky na sebe hodně vrčí. Jednou vrčí Sangie a Noked se podřizuje. Podruhé vrčí Noked a Sangie se podřizuje. Myslím, že je Sangie šťastná, že našla někoho, kdo „mluví“ její řečí. Ona je v komunikaci tak nějak intenzivní. Mnohem intenzivněji vítá, mnohem intenzivněji si něco hlídá, mnohem intenzivněji se podřizuje. Ostatní psi z ní nemají dobrý pocit. Nelíbí se jim intenzita ani u vrčení (což je pochopitelné), ale ani u vítání či podřizování. Jednoduše řečeno, jsou ze Sangie úplně paf. Přitom Sangie nikdy žádného z nich, ani z cizích psů nekousla ani neškrábla, jen ten její projev vypadá strašidelně. Také jsem dlouho nechápala, že to je jen takové divadlo – intenzivní řečový projev. Sangie samozřejmě mrzí, že ji ostatní nerozumí a nebo její projevy často odmítají (dokonce i na trpělivou a mírotvornou Orfi, je to kolikrát moc). Když zjistila, že Noked umí „Kanaánštinu“, velice pookřála. A pořád si to užívá. Jednou na Nokeda hrozivě vrčí a vyhání ho. O chvilku později se mu usilovně a ze všech sil podřizuje a vrčí na ni Noked. Tesáky vyceněné, celé tělo jednoho v agresi a druhý tancuje na zádech v podřízené pozici a olizuje tomu prvnímu pysky... Zachvilku si společně hrají. Veliké divadlo a školení. Ostatní psi na to koukají společně se mnou (a skoro stejně vyjeveně).  

 
3.12.2014
Noked již několik týdnů dodržuje rituál ranního mazlení spolu s ostatními. Dnes mi nebylo dobře. Byla jsem málo aktivní. Noked přejal iniciativu. Lízal mi obličej a vlezl mi i do postele a přitulil se. Úplně poprvé v životě. Kde je tem pes, který se nechtěl nechat dotýkat?
 
1.12.2014
V Čechách zuří dopravní kalamita. Námraza způsobila výpadek tramvají a příměstkých vlaků. Uvízla jsem v práci v Praze. Tři hodiny jsem čekala na nádraží, protože nebyly dobré informace - stále jsem věřila, že nakonec vlak pojede. Pak jsem se úplně promrzlávydala ke kamarádce. Druhý den jsem od ní šla do práce. DOmů jem se dostala až večer po 37 hodinách. Jak se mi stýskalo po mých psech!
 
27.11.2014
Noked si už několik dnů možná týdnů užívá ranní hry na zahradě. Přišel na to, že holky nejsou tak nebezpečné, jak si vždycky myslel. A holky ho mají rády. Sangie ho dokonce považuje "za svého". Všechny mladice si s ním hrají, Aywy a Mia jsou na něj vlídné. Dnes si Noked všiml, že za plotem žije Max - sousedovic velice přátelský labrador. Max je na zahradě sám. Do domu nesmí. Takže dost často koupká přes plot a závidí našim psům aktivity a hry. Noked na něj běžel několikrát zavrčet, když si ho všimnul. Max byl ovšem natolik smířlivý, že ho to dloho nebavilo.
Podařilo se mi natočit několik videozáznamů. 
Zde je vidět, jak Noked skáče přes plůtek. Zde, jak si Sangie, Orfi a Noked hrají.  Zde Noked hrabe noru. A tady je hodně zajímavé video "Sangie jako královna aneb, jak se Orfi nezavděčila".  Sangie hrabe. Orfi se jí chce zavděčit a odhání od nory Nokeda, aby měla Sangie potřebný klid. Jenže to se přepočítala. Sangie Orfi vynadá a jde do sporu. "Noked je můj"" Orfi jí říká, že vše bude po jejím, že jí klidně sama pomůže hrabat. Sangie nechce. "Nora je moje! " Orfi chudák neví, co má už dělat, aby se zavděčila. Noked je šťastný jako blecha a náležitě se usmívá. Trochu je mu královničkou dovoleno i hrabat. Opravdu podařený moment.
 
25.11.2014 Areesha od Dvou cedrů 
Areesha, sestřička Sangie, která od Hniličkových odjela na Slovensko, změnila majitele. Její nová majitelka s ní žije ve Švýcarsku. Je to moc milá paní, po FB jsme si vyměnily zkušenosti (brala si ji cca ve věku, kdy k nám přijel Noked). Dokonce mi slíbila, že nás navštíví, až pojede na prázdniny ze Švýcarska na Slovensko. 
 
listopad 2014
Noked začal tak nějak postupně chodit sám po domě. Už se nepohybuje zoufale mezi "svými pelíšky", ale chodí celkem beze strachu na různá místa. Samozřejmě, jeho lepíšky jsou stále v oblibě. Také začal pobývat rád na zahradě. Líbí se mu ranní rozcvičky s ostatními psy, když já krmím drůbež a kozy. Občas se mi motá pod nohama, když jdu po schodech dolů nebo nahorů, stejně jako ostatní psi a kočky. Už mne několikrát napadlo, že to bylo jednodušší, když seděl v pelíšku. Ale je šťastnější. A to mu moc přeju! Žádný další stres v jeho životě. Žádné další změny. Do smrti už jen hýčkání a láska. 
 
16.11.2014 Procházka a kafe se zájemci o štěně Kanaánce
Další zájemci o štěně Kanaánce se s námi vydali na procházku. Tito mají jasno - chtějí rovnou dvě štěňata. Jedno od nás a druhé si dovezou z ciziny (nepříbuzné). Roste nám další chovatelská stanice.
 
10.11.2014 Sangie AAE
Sangie se mnou byl dnes na přednášce - demonstrovala jsem na ní, jak vypadá pouštní zvíře. Byla docela unavená po víkendu, takže to byla celkem zátěž. Ale nechtěla jsem návštěvu odložit, protože další výuka mi dnes odpadla z důvodu praxí, čili se to prostě hodilo. Sangie vše zvládla dobře, i když ne vždy se jí cizí pachy líbily (chodíme od Masaryčky přes Václavák pěšky). Ke studentům i kolegům byla odtažitě vlídná. Následně jsme si daly oběd s kamarádkou Yvonou v cukrárně na Václaváku, kam nás celkem nečekaně bez jakýchkoli podmínek pustili. Takže to byla super socializace. A doufám, že si studenti ekologická pravidla (Bergamovo a Allenovo) konečně zapamatují.
 
7.-9.11. Ostrov nad Oslavou
Kanaánci na socializaci. Aywy a Orfi na tréninku záchranařiny. Sangie i Noked si užili vlídné pozornosti ostatních účastníků. Několik krásných procházek podzimní Vysočinou. Noked běhal na volno. Ovšem uvědomila jsem si, že má - na českou krajinu - příliš velký rádius - běžel od mne  asi 1 km daleko, aby se podíval na Ivetu se psy. Naštěstí neměl nikdo chuť do konfliktu. Také byl Noked poprvé na návštěvě v cizím bytě. 
 
2.11.2014 Trénink sutinového vyhledávání v CHbanech. Kanaánci doma odpočívají.
 
1.11.2014
Doprovázím Tondu s Bessi a Dana s Korálkem kousek za Hradec Králové. Pokoušeli se (neúspěšně) složit stopařskou zkoušku (praktická stopa). Oba Kanaánce mám na socializaci. Sangie i Noked předvádějí, jak Kanaánští psi nežerou od cizích lidí. Sangie ovšem žere od figurantů. Pokud ji stejný člověk dá m(stejný pamlsek - maso) imo práci, tak nežere, Je to roztomilé.
 
30.10.2014 Procházka s Evou v Polabí
Eva si musela odskočit a takhle ji Noked vítal.
 
 
 
 
 
28.10.2014 Výlet do Českého ráje s Nokedem
Sangie zůstala s Orfi a Joelem doma. Na výlet jel jen Noked a Aywy a taky Bessi a Bafffi. Noked chodil na volno, bez vodítka. Potvrdilo se, co jsem již čekala. Důvěra, kterou mu dávám, se stonásobně vrátila. Noked se choval velice slušně. Vždy ho bylo možné připnout na vodítko, když to bylo potřeba. O lidi a psi, které jsme potkávali, projevoval mírný zájem. Nevnucoval se jim. Ale nechal se hladit, když někdo chtěl. No volno se nechal krmit, dotýkat a prostě měl velkou radost, že si důvěřujeme. Podařilo se nám natočit krásné video, na kterém je vidět, že je ochoten přijít i na zavolání. Zblázním se radostí - máme přivolání! Můžeme chodit bez vodítka! Noked vyrostl v Izraeli, je u nás teprve čtvrtý měsíc, začíná chodit na volno, ale a na výletě byl mnohem ovladatelnější, než spoustu psů, které jsme cestou potkali. Velice dobře reaguje na řeč těla. Ale - to je nové - začíná reagovat i na povely. Na videu je vidět, že je ochoten přiběhnout (a poměrně nadšeně  ) i když je u páníčka a Kuby a dalších našich psů. Je zřejmé, že chápe, co po něm chci a je dostatečně motivován to udělat. Dokonce ode mne přijímá na výletě pamlsky (což, kdo zná Kanaánce ví, že není jen tak). Na výletě se velice hezky choval k lidem a psům, projevoval mírný, přátelský zájem, aniž by obtěžoval. Když si ho chtěl někdo pohladit, nechal se. K některým lidem si pro pohlazení došel sám - nabízel se, ale neobtěžoval. Vořecha, který nás obtěžoval, důstojně ignoroval a poslouchal mne.

 
25.10.2014 Noked, Sangie a Aywy - procházka po Polabí
S kamarádkou Janou a její fenkou jsme vyrazily na procházku po Polabí. SKončili jsme v Kersku v hospůdce na zvěřině. Moc jsme si to užili. Kvůli zvěři jsem psy nepouštěli z vodítka. Ob moji Kanaánci si po chvilce na cizí fenku zvykly a chovali se vhodně. Což je hlavně u Sangie skvělé.
 
 
17.- 19. 10. 2014 Obalovna
Noked jel s námi na záchranářské soustředění. Odvážila jsem se ho pouštět v okolí zkaldny na volno, bez vodítka. On mi to oplatil vzorným chováním. Video.
 
11.10.2014 Sangie slaví druhé narozeniny a Noked je s námi 3 měsíce
 
Dnes oslavila Sangie se svou sestřičkou Avou narozeniny. Sešli jsme se na schůzi sekce Kanaánských psů na výstavišti v Mladé Boleslavy. Díky páníkům od Avy a paní chovatelce, byla oslava perfektní. I s dortíky.  Do třetího roku našeho dobrodružství s tímto pozoruhodným plemenem vstupujeme s úsměvem.
A po dortíku se ségry trochu proběhly, trochu popasovaly se a prostě užily vzájemnosti.
Trochu mne mrzelo, že nám utekla bonitace - nedozvěděla jsem se o ní. Škoda. Příště už vím, že se nemám koukat na záložku "bonitace", ale na záložku "administrativa". Snad tedy v lednu. 
 
Noked je dnes čtvrtý měsíc. Už dobře ví, kde je jeho doma. Stále je nejraději se mnou doma, u počítače. Začal zvedat nožičku při čurání. A také chodit na volno (občas,  zatím v okolí domu a v bezpečném prostředí). A více se mazlí. Roste z něj báááječný pes.